محله و مسیر کوهستانی دَرَکه در شمال‌غرب تهران قرار دارد و آغاز یکی از مسیرهای محبوب کوه‌پیمایی در تهران است. نام درکه از درگِ که نوعی کفش برفی برای راهپیمایی بر روی برف بوده، استنتاج شده‌است.

درکه یکی از از قدیمی‌ترین و زیباترین محلات ییلاقی شمیرانات است که در امتداد درهٔ مصفایی به همین نام به صورت شمالی-جنوبی و در دو طرف مسیر رودخانهٔ درکه واقع شده‌است. درکه از شمال به رشته کوه توچال، از شرق به اراضی دانشگاه و اوین، از غرب به بازوهای کوه توچال و سعادت آباد، و از جنوب به اوین محدود است. اراضی درکه اعم از باغ‌ها و خانه با پلاک ثبتی ۶۹ اصلی در ثبت شمیران شناخته می‌شوند. قدمت درکه به حدود قرن پنجم هجری بر می‌گردد و سادات ساکن در آن از نسل امامزاده سید محمد والی از نوادگان علی بن حسین هستند. کشف سنگ‌های قبور، تنور‌های قدیمی، هاون‌های سنگی تراش خورده هنگام خاکبرداری و احداث بنای امامزاده، همچنین جاری بودن چشمه آب در شمال بقعه متبرکه موید سکنای اولیه اهالی درکه در اطراف همین امامزاده می‌باشد. علاوه بر بقعه و زیارتگاه سید محمد والی، سه باب مسجد به نامهای «جامع»، امامزاده، و علی بن ابیطالب، یک باب حسینیهٔ بزرگ، پنج مکان مورد احترام ساکنان درکه به شمار می‌آیند. هفت حوض، جنگل و آبشار کارا، آبشار بند عبدالله، آبشار جوزک، پلنگ جوزک، پلنگ چال، اسپیو (آب سپید)، هفت چشمه (هفت طیغانی)، و کفو (آب کف دار) معروف‌ترین جلوه‌های طبیعت زیبا و مترنم دره درکه هستند که بر جاذبیت‌های گردشگری و کوه پیمایی آن افزوده‌اند.

میدان درکه در ارتفاع ۱۷۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد

مداحی اهل بیت، استخراج سنگ سبز از معدن درکه، آسیاب داری، گوسفندداری، سنگ چینی سنتی، مرغ داری، و باغداری، عمده‌ترین مشاغل درکه تا دهه ۱۳۵۰ بوده‌اند.

شمیران، میدان درکه، خیابان درکه

نظرات مشتریان

mojtaba salari

kheyli khobe

سام

قلیان ها و کلا رستوراناش خیلی گرونن الکی ، بخصوص زیتون

sa

be darband o farahzad tarjih midam darakaro....kelasesh farq dare kolan

sara

mishe begin ba metro chejori bayad raft darake?

melina

vaghean ali hast az jai ke khosham miyad darake hast ama gerone

narsis

میرید متروی قیطریه از اون جا ماشین سوار میشید

roozbeh

من مکانم شهرک غربه چجور می تونم درکه برم از اینجا

مهسا

کاش محیطشم پاک بود.یه سری آدمای عقده ای خرابش کردن.بعضی آدمای تازه به دوران رسبده ی اونجا رو میبینم قشنگیه منظره زشت میشه.رستوراناشم که خون آدنو میکشن.

محبوبه و مجید

با عشقم آرزوی رفتن به اونجا رو داشتیم و هیچ وقت قسمتمون نشد خدا از آدمهای خود خواه نگذره