آهار ،‌اين آبادي جزء دهستان رودبار قصران است، دهي است بزرگ وجمعيتش در فرهنگ جغرافيايي ايران 1527 نفر ودر فرهنگ آباديهاي كشور 1123 تن در236 خانوار ذكر گرديده است واختلاف به سبب اختلاف فصل سرشماري است . راهش ماشين رو و آسفالت است. كوهستا ني وسردسير است داراي دبستان و شورا ميباشد.محصولاتش انواع ميوه وبويژه سيب – گيلاس – آلبالو – گردو - وميوه هاي سرد سيري ميباشد. داراي منبع آب و رودخانه ي محلي و چشمه سار است. دو رودخانه در دو سوي آهار جاري است.يكي به نام شكراب كه از اراضي شكراب سر چشمه ميگيرد و ديگري به نام پيش كنك كه از مرتفعات گاجره جريان پيدا ميكند. اين دو رود در زير آبادي (آبادي قديم ) به هم مي پيوندند . آتشگاه باستاني قصران بر فراز مرتفعات اين آبادي بنيان يافته كه از عهد ساسانيان و ظاهرا از زمان اردشير بابكان باقي مانده است.

مسیر دسترسی به روستای آهار: تهران - جاده لشگرک به سمت فشم - حاجی آباد - اوشان - روستای آهار   كه تا خود روستا جاده آسفالته مناسب فراهم می باشد. روستای آهار (جاده لشکرک و بعد از "اوشان" ) روستائی قدیمی و زیباست در منطقه رودبار قصران و در جاده فشم و اوشان قرار دارد و روستای ده تنگه ، غيرمسکوني و در شمال غربي ده آهار واقع شده است و داراي مسيري بسيار زيبا و مناسب (پاکوب) است که حتي به همراه خانواده نیز مي توان با حدود 2 الي 3 ساعت پياده‌روي ، مسیرهای پیشنهادی را پیمود . تمامي مسير از آهار تا ده تنگه و یا از آهار به شکرآب را باغها و درختان زيباي چنار و گردو و ساير درختان ميوه فرا گرفته است.

بعد از رسیدن به میدان آهار به سمت روستا حرکت نمایید ، در صورتیکه بخواهید به ده تنگه بروید پس از عبور از پل روی رودخانه ، به سمت شمال تغییر جهت دهید . و در صورتیکه می خواهید به شکرآب بروید راه مستقیم را ادامه دهید ( در این راه از کنار مسجد آهار عبور خواهید کرد ) .

روستايي كه از اوايل ارديبهشت ماه تا اواسط ارديبهشت ماه بهاري است و فصل گل دادن درختان ميوه اي است كه باغبانان و كشاورزان مشغول رسيدگي به آنان هستند . مسيري كوهستاني كه از ميانه راه با پوشش وسيع ريواس و ديگر گلهاي بهاري مفروش شده است و در انتهاي اين دره ، كوههاي سفيد پوش آهار و قلعه دختر بر زيبايي اين دره افزوده است .

در بين مسير آهار به ده تنگه ، چندين آبشار كوچك و بزرگ وجود دارد كه ميتواند هر بیننده ای را چند دقيقه اي به خود مشغول دارد ، آبشار هايي كه در اين فصل سال بسيار پرآب هستند و با جوش و خروش فراوان به رودخانه كف دره سرازير مي شوند . ( آب چشمه ها قابل شرب است )

مسیر آهار به ده تنگه بسيار زيباتر از مسير آهار به شكرآب است ولیکن پیشنهاد می کنیم در دو روز مختلف ، هر دو مسیر را امتحان کنید .

امکان پارک خودرو در نزدیکی میدان آهار وجود دارد .

بهترین فصل : بهار ( اردیبهشت ) ، پاییز ( آبان ماه)

 

تهران - جاده لشگرک به سمت فشم - حاجی آباد - اوشان - روستای آهار
امکانات :

نظرات مشتریان

آرمان

آقا من اینجارو پیشنهاد میکنم حتما حتما برید، بهشته! تو هر فصلی برید زیبایی های خاص خودشو داره، واقعا آرامش عجیبی بهتون القا میکنه. مکانی فوق العاده برای ییلاق و قشلاق خانواده های تهرونیه!

مهدی

آقا شب اتاقی محمانسرایی چیزی داره که بشه شب رو بمونیم

مریم

سلام با نظر آقا آرمان موافقم.من خودم آهاری هستم. فقط به شرط اینکه فقط از طبیعتش استفاده کنیم و ضرری به طبیعت نزنیم مخصوصا زباله هامونو نریزیم متشکرم

مريم

salam mikhastam bedonam ein mahale jaei baraye mondane shab dare

مونا

سلام می خواستم بپرسم جایی برای اتراق داره مرسی

آرمان

یه امامزاده اونجا داره، بالای کوه تو حیاط امامزاده اتاق داره واسه موندن شب، تو فصل تابستون هم خیلی راحت می تونید اونجا چادر بزنید و کمپینگ داشته باشید.

ahari

با سلام و احترام .لازم به هشدار است راه ده تنگه روستای اهار به وسیله ماشین های راه سازی و بدون هیچ مجوزی به وسیله عده ای سود جو وبا سکوت معنا دار شورای روستا در حال تخریب است . در صورتی که دوستدار اهار هستید اقدامی کنید

ahari

ارمان جان : اهار به وسیله ماشین های راه سازی در حال نابودی است : ایا کسی هست که ما را یاری کند ؟:

آرمان

دوست عزیز آهاری دیدم که دارن با ماشین های راه سازی اونجا کار انجام میدن، ولی من احساس کردم که برای آسفالت و نوسازی جاده هست؟ مگر غیر از اینه؟

محسن

سلام دوستان ماشین خورش خوبه افراد معلول میتونن راحت استفاده کنن

Anonymousآدم عشق آهاره

ببخشید منظورم این بود که میاین محله ی ما به محیط دروبرتون اسیب نرسانید بعدشم آهاریها مردمانی هستن که اصلا به فکر مادیات نیستن چون خدارو شکر همشون دستشون به دهنشون میرسه .فقط خواهشا منطقه مارو کثیف نکنید

Anonymousآدم عشق آهاره

تورو خدا نیاین ار ،یکسری آدم بی فرهنگ و بی منطق ار مارو خراب کردند!

امین

سلام مابااتوبوس میایم مسیراتوبوس هست میشه تااونجااومد