پارک جنگلی سرخه حصار

پارك ملي سرخه حصار با مساحتي بالغ بر 9168 هكتار همچو پارك ملي خجير با بيش از دويست سال سابقه حفاظتي بصورت قرق و شكارگاه سلطنتي كنترل و در حال حاضر طي مصوبه شماره 91 مورخ 21/6/61 شورايعالي حفاظت محيط زيست با عنوان پارك ملي تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست قرار گرفته است . پارک ملی سرخه حصار دارای ۳۸۰/۹ هکتار مساحت است که به جز بخش شمال شرقی آن تمام این ناحیه تحت کنترل و حفاظت سازمان محیط زیست قرار دارد.

آب و هوای این منطقه نیمه خشک است و اختلاف درجه حرارت روز و شب در آن بالا است. متوسط حداکثر درجه حرارت سالانه آن ۹/۱۸ درجه سانتی‌گراد است. رودخانة جاجرود در این ناحیه جریان دارد و پس از سد لتیان، در حاشیه منطقه جریان پیدا می‌کند و در شهرک پارچین از منطقه خارج می‌شود. راه‌های ارتباطی این ناحیه عبارتند از: جاده خجیر که از دو راهی زرشکی منشعب می‌شود و تا خجیر ۱۴ کیلومتر است. راه دیگر جاده قصر فیروزه است.

پارک ملی سرخه حصار در سال ۱۱۷۴ به عنوان شکارگاه سلطنتی مورد حفاظت قرار گرفت و در سال ۱۳۵۹ به گفته وزیر وقت هوشنگ ضیایی در زمره پارکهای ملی ثبت گردید. پارک ملی سرخه حصار در شرق تهران واقع شده و از وسعتی در حدود ۹۳۰۰هکتار بر خوردار است . بر مبنای تبصره ۴ ماده ۳۱ اصلاحی قانون جنگلها کلیه مراتع و اراضی ملی و مناطق حفاظت شده در اختیار سازمان محیط زیست قرار دارد و قابل وا گذاری به غیر نیستند .

 

ويژگيهاي منطقه :
پارك ملي سرخه حصار همچو پارك ملي خجير داراي اكوسيستمي يكسان مي باشد با اين تفاوت كه نزديكي اين پارك با شهر تهران جاذبه هاي
توريستي اين منطقه را افزايش داده است .

بزرگراه بسيج ، بزرگراه اسبدواني ، بزرگراه دماوند ، (تهرانپارس) پارك جنگلي سرخه حصار

نظرات مشتریان

Anonymous

جنگل سرخه حصار یکی از زیباترین پارک های جنگلی تهران هست جایی که به نظر من سراسر از زیبایی است و گونه های جانوری و گیاهی زیادی دارد اما افسوس که در جایی که زیستگاه حیوانات آن جا بود ساخت و سازهای شد و من می ترسم که یک روزی این جنگل هم محو شود مثل خیلی از باغ های شهر تهران و قربانی زیادخواهی یک سری از افراد شود وقتی این ساخت و سازها شد با خودم گفت ثروت و پارک ملی یعنی چه؟ و روز به روز به این ساخت و سازها اضافه می شود.